26 Haziran 2011 Pazar

Türkiye’nin Önde Gelen Sosyal Giriþimcileri Ashoka Avrupa Sosyal Giriþimcilik Zirvesindeydi!


Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, kuruluşunun 30’uncu yılı vesilesiyle Avrupa’nın önde gelen sosyal girişimcilerini Paris’te bir araya getirdi. Kalıcı sosyal değişim için sektörler arası işbirlikleri, altyapı modelleri ve yaratıcı fikirlerin paylaşıldığı konferansta Türkiye, Ashoka üyelerinin en ağırlıklı temsil edildiği üçüncü ülke oldu.  


20-23 Haziran 2011 tarihleri arasında Paris’te bini aşkın temsilciyi buluşturan Avrupa Sosyal Girişimcilik Zirvesi’nde her iki katılımcıdan biri dünyanın önde gelen sosyal girişimcileri, diğeri ise kamu, özel sektör, medya ve akademiden liderlerdi. Konferans’ta sosyal girişimcilerin vizyon ve dinamizmleri, sektörlerinde lider kişi ve kurumların gücü ve bağlantılarıyla birleşti.

Faaliyet odaklı oturumlarda günümüzün acil toplumsal sorunlarından enerji, yaşlılık, kadınının güçlendirilmesi, sürdürülebilir tarım, barınma, hapishaneler, göç, beslenme, gençlik, eğitim ve istihdam gibi çeşitli konularda sistematik ve kalıcı çözümler üretildi. Sağlık alanındaysa ilaç firması Boehringer Ingelheim ve Ashoka’nın “Daha Çok Sağlık” isimli dev küresel ortaklığının lansmanı yapıldı. 

Türkiye’nin bölgesel ve küresel öneminin sık sık vurgulandığı konferansa ülkenin öncü sosyal girişimcilerinden sekiz Ashoka üyesi katıldı: Ali Nasuh Mahruki (AKUT), Ercan Tutal (Alternatif Yaşam Derneği), Mehmet Tahir Dadak (Kalkınma Merkezi), Nazmi Ilıcalı (Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği), Naşide Buluttekin (Umut Işığı Kadın Kooperatifi), Nejat Ünlü (Pozitif Yaşam Derneği), Selma Demirelli (Nilüfer Kadın, Çevre ve İşletme Kooperatifi) ve Yusuf Ahmet Kulca (Umut Çocukları Derneği). Ashoka Türkiye Kurucu Temsílcisi  Hülya Denizalp (Gençtur ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi), Almanya’dan Türk asıllı Ashoka üyeleri Gülcan Nitch (Yeşil Çember), Ramazan Salman (Etno-Tıp Merkezi) ve Sosyal Girişimci Genç Liderler Akademisi’ndan Ece Erçel ve Timur Tiryaki de katılımcılar arasındaydı.

Türkiye’den katılımcılar ile görüşen Ashoka kurucusu Bill Drayton, Türkiye’nin “içinde bulunduğu hızlı ekonomik büyüme süreci ve Doğu ile Batı arasındaki kendine has konumu sebebiyle sosyal girişimciliğin gelişimi için son derece elverişli” olduğunu vurguladı. Sosyal girişimciliğin ülkenin önündeki büyük kalkınma ve demokratikleşme hedefleri yolunda katalizör etkisi olacağını ekleyen Drayton, Ashoka olarak Türkiye’ye özel önem verdiklerini ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme