10 Ekim 2015 Cumartesi

17 Eylül 2015 günü programın konuğu Sıla Akalp idi


17 Eylül 2015 Perşembe günü "Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik" programında Kentsel Strateji ortağı ve stratejik tasarım yöneticisi Sıla Akalp ile kentsel Vizyon Platformu, TAK (Tasarım-Araştırma-Katılım) oluşumları hakkında konuştuk.

Bir sosyal girişim olan Kentsel Strateji kurumu, kentlerin bir vizyon ile kurgulanması gerektiğini söylüyor.

Bu nedenle, "Günümüzde, Akıllı Büyüme, Kentsel Rönesans, Yeni Yüzyıl, Dayanıklı Kentler gibi uluslararası kentsel yaklaşımların yanı sıra ülkemiz kentleri için Gelişen Kentler, Paylaşan Kentler, Barışan Kentler, Kültür Kentleri gibi yeni yaklaşımları gündeme getirmeliyiz" diyor.

Kentlerin gelecek stratejilerinin belirlenmesi sürecinde; geniş katılımlı çalıştay ortamlarında, ‘Neredeyiz?’ ve ‘Nereye Gideceğiz?’ temel sorularına yanıt bulmak üzere Kentsel Strateji tarafından geliştirilen BEK Analizi çalıştaylarda kullanılmaktadır. 

Çalıştay sonuçları; vizyon planı, yol haritası, stratejik plan, mekansal gelişim şemaları, fikir projesi ürünleri olarak kamuoyunun tartışmasına açılır.

Kentlerin toplumsal ve ekonomik kalkınma boyutlarının da ele alındığı projelerde ise özellikle stratejik sosyal plan ve sosyal etki planları önem kazanmaktadır.

Kurum ve çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.kentselstrateji.comHiç yorum yok:

Yorum Gönderme