9 Şubat 2018 Cuma

1 Şubat 2018 günü programın konuğu Erdem Vardar idi

1 Şubat 2018 Perşembe günü "Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik" programının konuğu; uzun yıllar çevre ve insan hakları konusunda aktivist olarak çalışan Erdem Vardar idi.

Erdem, toplumsal dönüşüm için yaptığı çalışmaların kurucusu olduğu Yuva Derneği'ne nasıl bir temel oluşturduğunu anlatıyor.

Yuva Derneği'nin çevre ve göç konusunda neleri değiştirmeye çalıştığını dile getiriyor.

Yuva Derneği kendini şöyle anlatıyor;
Yetişkinlerin ve gençlerin okul dışı eğitimi ve yaşam boyu öğrenme yoluyla gelişimini desteklemek, ekolojik farkındalıklarını arttırmak ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Tüm eğitimlerimiz katılımcı odaklı ve gönüllülüğe dayalı. Bir ders veya seminerden öte öğrenmek isteyenlere öğrenme ortamını yaratmak üzerine kurulu.

Dezavantajlı toplulukların ve bireylerin kendi kendine yeterli hale gelmesini sağlamak için çabalıyor ve bunun için onları uzun dönemli destekliyoruz. Böylece yoksulluğun azaltılabileceğine inanıyoruz. İnsanlarla birlikte, yaşamlarını yeniden kurmaları, geçim sahibi olmaları ve aileleri için daha iyi bir gelecek inşa edebilmeleri için çalışıyoruz.

Doğayla uyum içinde bir yaşam tarzını yaygınlaştırabilmek ve doğanın da haklarını koruyabilmek amacıyla eğitim ve savunuculuk faaliyetleri yürütüyoruz. Tüm bunları yaparken aynı zamanda kendi ekolojik ayak izimizi en aza indirerek topluma örnek olmaya çalışıyoruz.

Ancak ayrımcılık ortadan kalktığında ve insanlar temel haklarını talep etme gücüne sahip olduklarında yoksulluk ortadan kalkabilir ve insanların arasında ve insan ve doğa arasında barış inşa edilebilir diye düşünüyoruz. Bu bizim insan hakları, barış, arabuluculuk, kültürler arası öğrenme, toplumsal cinsiyet, savunuculuk ve aktif yurttaşlık gibi eğitimlerimizin de ortak amacını oluşturuyor.

Program kaydını Facebook sayfamızda bulabilirsiniz:
https://www.facebook.com/toplumsal.donusum/Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme